Рецепта за салата
Салата от червено зеле

Салата от червено зеле

опитайте тази рецепта
Рецепта за супа
Агнешка супа със спанак и фиде

Агнешка супа със спанак и фиде

опитайте тази рецепта
Рецепта за ястие
Агнешки шишчета с гъби и пиперки

Агнешки шишчета с гъби и...

опитайте тази рецепта
Рецепта за десерт

Домат

Научете повече за витамините и полезността при консумяцията на доматите

  • Родината на домата е Южна Америка. В Европа е пренесен от Перу, Боливия и Еквадор през XVI век много преди картофите, царевицата и тютюна. Първоначално доматите са били само декоративни растения и са им приписвали чародейни свойства. Дълго време не са се използували за храна, защото се е смятало, че са отровни. По-късно започнали да употребяват само зелените домати. Масовата консумация на зрели червени домати започва едва през миналия век.
    Днес използуването на доматите като храна е широко и разнообразно. Консумират се пресни или замразени, преработени в най-различни ястия и консерви. Пресни домати се консумират вече и през зимните месеци, тъй като се отглеждат и на оранжерийни площи, които ежегодно се увеличават. Непрекъснато се разширява и промишлената им преработка.

    Химичният състав на доматите варира в зависимост от сорта, почвено-климатичните услозия и агротехниката при отглеждането им. Те съдържат 93,9% вода, 1% белтъчини, 3,7% въглехидрати, голяма част от които са разтворими захари (глюкоза, фруктоза и малко захароза), и незначителен процент скорбяла. Целулозата е 0,7%. Доматите съдържат и органични киселини, главно лимонена и ябьлчена и незначително количество оксалова киселина.

    От минералните соли в по-големи количества са солите на калия — 180 мг%,. фосфора—18,5 мг% и в по-малки количества — на калция, магнезия, натрия, желязото и др.

    Доматите са добър източник на витамини. Съдържат 23 мг% витамин С, 0,61 мг% каротин (провитамин А), 0,85 мг% витамин Е, 0,63 мг% витамин К, 0,58 мг% витамин Р и в по-малки количества витамините В1, В2 и др.

    Макар че основни доставчици на витамин C за организма се смятат лимоните и портокалите (съдържат два пъти повече витамин С), доматите доставят много повече от този ценен витамин, понеже се консумират в голямо количество (предимно сурови) почти през цялата година.

    Разнообразният състав на доматите спомага за по-доброто оползотворяване на хранителните вещества и за правилното протичане на обменните процеси. Те подпомагат изхвърлянето на отпадните продукти и благоприятствуват за отделянето на отровните вещества от организма чрез урината.

    Доматите оказват подчертано диуретично действие, благодарение на високото си съдържание на минерални соли и витамини. Доматеният сок е добра храна при болни от заболявания с нарушение ка обмяната на веществата, като артрит, затлъстяване, захарна болест и др.

    Зрелите пресни домати съдържат най-много хранителни вещества. Те съдържат 2—3 пъти повече витамин С от зелените домати.

    Поради това че витамин С е крайно неустойчив и бързо се руши в присъствие на светлина и въздух и при допир с метал, доматите за салата, готвене и консервиране трябва да се нарязват непосредствено преди да се употребяват, и то с не ръждясващ нож.

    Доматеният сок, пастьоризиран и съхраняван добре, запазва витаминното си съдържание в продължение на две години с минимални загуби. В една чаша доматен сок се съдържа около половината от необходимата за човека дневна доза провитамин А и витамин С. Доматеният сок и особено пресните домати са добро средство за профилактика от авитаминозите С и А.







Вижте още кулинарни статии