Рецепта за салата
Гръцка салата с черен пипер

Гръцка салата с черен пипер

опитайте тази рецепта
Рецепта за супа
Супа с агнешко месо и фиде

Супа с агнешко месо и фиде

опитайте тази рецепта
Рецепта за ястие
Яхния от агнешко месо с зелен лук

Яхния от агнешко месо с зелен...

опитайте тази рецепта
Рецепта за десерт
Великденски празничен венец

Великденски празничен венец

опитайте тази рецепта

Круша - широко приложима в кулинарията

Растение

  • Крушата е дърво от семейство Розоцветни и произхода и е от Китай. Сортовете на този плод се делят на 4 групи: масловки, полумасловки, бергамоти и полубергамоти. Месестата част на масловките е сочна и се топи в устата, а плодовото им сърце е сравнително малко и без твърди части. Полумасловките се отличават в по-малко топящо се месо и твърди части около плодовото сърце. Бергамотите имат топящо се възкисело плодово месо със специфичен аромат, а полубергамотите имат топящо се месо с вкуса и аромата на бергамотите. Някои сортове круша, близки до дивите, както и дивите, имат затягащи свойства и ако се приемат на празен стомах във форма на пюре или сок, могат да бъдат използвани като средство против диария. Но крушата може да има и разслабващо действие с диария, ако е от сладък сорт и в месестата й част е настъпило размекване, при което под влияние на някои ферменти се образуват ацеталдехид и метилов алкохол с дразнещи червата свойства.
    Доказано е, че крушите са отглеждани и използвани като храна още от най-древни времена. Не навсякъде обаче този плод се е консумирал суров. Римляните например използвали крушите, като правели от тях компоти в комбинация с мед.
    Днес крушата има много широко приложение в кулинарията. Тя се използва за направата на компоти, сокове, конфитюри, нектари, сладка и различни плодови десерти, а също се консумира и сурова, заради великолепния си вкус. Също така тя често се добавя сушена към традиционния Коледен ошав. Крушата е с по-малко съдържание на киселини, спрямо най-популярния плод - ябълката, и затова е и по-сладка. Среща се почти целогодишно на пазара, а най-известните й сортове са Гала, Барлет, Анжу, Фуджи и Азиатска, като само в България срещаните сортове са над 200 на брой. В световен мащаб сортовете и надхвърлят 5000.
    Крушата съдържа голямо количество растителни влакна, поради което е ценен плод, приложим във всяка диета.
    Крушата е с нисък гликемичен товар, което я прави подходяща храна за спортуващи и хора, целящи намаляване или поддържане на телесното тегло. Крушата е подходяща и за хора с високо ниво на инсулин в кръвта.

Вижте още кулинарни статии